Novinky

Máte nižšiu mzdu ako vám patrí?

Zamestnancovi patrí mzda, ktorá je vyjadrením špecifík jeho práce. Zaradenie zamestnanca do stupňov náročnosti práce vykonáva zamestnávateľ. Musí však zohľadňovať najmä zložitosť zamestnancom vykonávanej práce, odbornosť, zodpovednosť, záťaž a zvláštne požiadavky.

Znamená to, že napríklad jedna upratovačka môže byť zaradená do prvého stupňa, no iná, vzhľadom na špecifiká ňou vykonávaných prác, bude správne zaradená do druhého stupňa. Operátor výroby alebo upratovačka musí v roku 2020 zarábať najmenej 696 eur bez započítania pohotovosti, sviatkov, sobôt, nedelí, nočných, nadčasu a rizikových príplatkov. Elektrikár alebo vodič autobusu najmenej 812 eur.

Početné vyjadrenia inšpektorátov práce a súdov potvrdzujú, že zamestnávatelia porušujú povinnosti vo veciach zaraďovania zamestnancov do tarifných tried, ktoré im ukladá Zákonník práce. Všetky porušenia boli doposiaľ výlučne v neprospech zamestnancov. Je načase to zmeniť. Tak to zmeňme!

🔴 POĎTE VOLIŤ SOLIDARITU! ZABEZPEČÍME, ABY ZAMESTNANCOVI BOLA POVINNE POSKYTNUTÁ MZDA ZODPOVEDAJÚCA NÁROČNOSTI JEHO PRÁCE.

📲 Pokiaľ potrebujete poradiť, či máte správne vyplácanú mzdu, napíšte nám na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a naši experti na pracovné právo vám odpíšu.